Тарас Шевченко в серці народу

«Шевченко вражає своїм багатогранним генієм, своєю небаченою стійкістю і терпінням.  Його віра в свободу  і справедливість –  непохитна»

 

 

Хасіб аль-Кайалі

«Шевченко не поет, а голос душі українського народу: його крик, сльози і глибоке зітхання, стогін і, разом з тим, поклик гніву того народу. Інакшим і не міг бути Шевченко…»

            Б. Нушич


Світла постать Тараса Григоровича з його беззавітною любов’ю до народу, до своєї батьківщини мала і матиме величезний вплив, викликала і викликатиме щире захоплення в усі часи. Його ім'я органічно вплелося в історію та культуру не тільки українського народу. Воно знане далеко за межами рідного краю.

 

Ім'я Тараса Шевченка носять:

 

§  Вищі навчальні заклади — Київський та Луганський національні університети, Чернігівський педагогічний університет, Кременецький обласний гуманітарно-педагогічний інститут та головний університет Наддністрянської Республіки;

§  Театри — Національна опера, Тернопільський та Волинський драматичні театри, Дніпропетровський український музичний драматичний театр, Театр драми й музичної комедії у Кривому Розі, Черкаський та Чернігівський музично-драматичні театри, а також численні кінотеатри;

§  Пік Шевченка — вершина 4200 м на північному схилі Великого Кавказу, у Боковому хребті. Названа на честь Тараса Шевченка українськими альпіністами, які вперше зійшли на цю вершину Кавказу у 1938 році;

§  В Казахстані ім'я Шевченка носить Форт-Шевченко (Вікіпедія);

§  У Великобританії, в Кембриджському університеті, урочисто відкрили вулицю українського поета Тараса Шевченка.

Київський національний університет імені Тараса Шевченка
Київський національний університет імені Тараса Шевченка
Музей Шевченка в Каневі
Музей Шевченка в Каневі

В Україні та за кордоном існує багато музеїв Тараса Шевченка. Найбільшим меморіальним комплексом, присвяченим Кобзареві, є Шевченківський національний заповідник на місці поховання поета на Тарасовій горі у Каневі. Національний музей Тараса Шевченка знаходиться у Києві, його філіалом є Літературно-меморіальний будинок-музей.

У Торонто, Канада, існує музей, присвячений виключно Шевченківській тематиці. 

Особливо шанують пам’ять про Тараса Шевченка земляки. Територіальний і духовний центр України – Черкащина – поєднав села Моринці, Шевченкове, Будище, Вільшану у Національний заповідник “Батьківщина Тараса Шевченка”.

У 1989 році, до 175-річчя з дня народження Шевченка, була збудована хата, подібна до тієї, у якій провів дитинство відомий на весь світ поет. Максимально точно відтворити хату батьків допоміг малюнок, зроблений Тарасом Григоровичем, а також відомості щодо розміру хати, подані біографом Шевченка, Олександром Кониським, який приїжджав у Керелівку наприкінці ХІХ ст., бачив залишки хати, спілкувався із родичами Кобзаря, сусідами, односельцями, записував їх спогади.

П'ять просторих залів Шевченкової музейної оселі розповідають про життя, звичаї, побут селян, дитинство поета. Зберігають пам'ять про приїзди Т. Г. Шевченка в рідний край. Експонати, як і фонди музею, постійно оновлюються. Час від часу змінюється також експозиція музею.

Серед стародавніх речей, стародруків, світлин, витворів народного мистецтва, експонатів-раритетів (стіл і лава з хати батьків поета, Енгельгардтові меблі, весільний рушник сестри Катерини, подарунки родичів) прозирає Шевченкова присутність.

У фондах музею зберігаються книги-стародруки „Кобзарів". Є і альбом малюнків талановитого художника, Якова Шевченка, внука Тараса Шевченка по брату Микиті та інших обдарованих художнім талантом земляків.

Шевченко в кінематографі

За творами Тараса Шевченка поставлено такі фільми:

§   1911 — Катерина

§   1929 — Злива

§   1933 — Коліївщина

§   1935 — Прометей

§   1936 — Назар Стодоля

§   1953 — Назар Стодоля

§   1959 — Лілея

§   1964 — Наймичка

 

 

Образ Шевченка в художньому кіно: 

§   1926 — Маленький Тарас

§   1926 — Тарас Шевченко

§   1951 — Тарас Шевченко

§   1964 — Сторінка життя

§   1964 — Сон

§   1992–1999 — Тарас Шевченко. Заповіт (кіносеріал)

§   1999 — Поет і княжна

§   2005 — Братство

Вистава "Назар стодоля"  в Національній опері
Вистава "Назар стодоля" в Національній опері
Сергій Бондарчук в ролі Тараса
Сергій Бондарчук в ролі Тараса

Про поета знято й чимало документальних, науково-популярних і телевізійних стрічок:

§  1954 — Шевченко—художник

§  1959 — Імені великого Кобзаря

§  1960 — Думи Кобзаря

§  1961 — На Тарасовій горі

§  1962 — Шляхами Тараса (реж. Єлизаров О. К.)

§  1963 — Розповіді про Шевченка (реж. Пашкевич І. П.)

§  1965 — Тут жив Кобзар

§  1989 — Гілка вербова, гілка тернова

§  2001 — Мій Шевченко (проект Юрія Макарова)

      §  2014 — Тарас Шевченко (реж. Сергій Проскурня); прем'єру заплановано на 9 березня 2014 року 

Актори, що втілили образ Шевченка на екрані:

§Бучма Амвросій Максиміліанович

§Бондарчук Сергій Федорович

§Франько Дмитро Васильович

§Миколайчук Іван Васильович

§Денисенко Тарас Володимирович

§Суржик Дмитро Анатолієвич

Іван Миколайчук в фільмі "Сон"
Іван Миколайчук в фільмі "Сон"

Пісні на вірші Т. Шевченка

Чимало композиторів зверталися до поезії Кобзаря. Багато його віршів покладено на музику:

§Серед них: «Заповіт», «Сонце заходить. Гори чорніють», «Дивлюсь, аж світає», «Реве та стогне Дніпр широкий», «Тече вода з під явора», «Сумно-сумно серед людей», «Із-за гаю сонце сходить», «Зоре моя вечірняя», «Садок вишневий коло хати», «Думи мої»

§Композитор Микола Лисенко написав музику більше ніж до 100 творів Кобзаря і видав їх окремою книжечкою «Музика до Кобзаря»

§Загалом, дослідники нараховують понад 2000 композицій на слова Т. Шевченка, тоді як сам «Кобзар» містить 227 творів

§У 1970 році, композитор з Полтави Гордій Гладкий, написав музику до «Заповіту», що стала народною. Деякий час вона була гімном України

В репертуарі Національної заслуженої капели бандуристів  імені Григорія Майбороди пісні на слова Великого Кобзаря
В репертуарі Національної заслуженої капели бандуристів імені Григорія Майбороди пісні на слова Великого Кобзаря

Образ Тараса Шевченка в літературі

 Художні твори про Шевченка почали писати ще за життя поета. У 1841 році О. Афанасьєв-Чужбинський присвячує автору "Кобзаря" свій вірш, у якому захоплено говорить про його чарівну поезію. Через кілька років сучасник поета В. Забіла написав віршоване послання, висловивши у ньому дружні почуття до Шевченка.

Після смерті поета митці все частіше зверталися до образу Кобзаря. Це І. Франко, Леся Українка, М. Старицький, Осип Маковей, І. Нечуй-Левицький, М. Коцюбинський, П. Тичина, В. Сосюра, Є. Маланюк та багато інших. 

 Життя Шевченка можна навіть простежити за художніми джерелами:

§С. Васильченко. "У бур'янах"; О. Іваненко. "Тарасові шляхи" – дитинство поета

§Л. Смілянський. "Поетова молодість" – юність поета

§В. Дарда, "Його кохана"; "Переяславські дзвони" – зрілість

§З. Тулуб. "В степу безкраїм за Уралом" – період заслання

§Л. Большаков. "Їхав поет із заслання" – останні роки


Використані книжкові джерела: 

8У1.3 Д43
Дзюба І. М. Тарас Шевченко
 / І. М. Дзюба ; під заг. ред. В. А. Смолія. – К : Альтернативи, 2005. – 704 с. : іл. - (Особистість і доба) 

 
Пропонована книга є спробою поєднати докладну розповідь про життєвий шлях Тараса Шевченка з текстологічним аналізом його поетичних і прозових творів та коротким оглядом малярської спадщини. Автор прагнув охопити весь обшир літературної та громадської діяльності великого сина України в широкому історичному контексті, розкрити центральне місце Шевченка в усьому національному житті. Книжка розрахована на широке коло читачів. 


8У1.3     З-17
Зайцев, Павло Іванович. Життя Тараса Шевченка /
П. І. Зайцев. – К. : Обереги, 2004. – 480 с. – (Бібліотека українського раритету) 

 
Талановита монографія видатного шевченкознавця Павла Зайцева своєчасно не дійшла до свого основного читача. Внаслідок драматичного перебігу історичних подій в Україні ця, єдина у своєму роді, правдива біографія Тараса Шевченка була неприйнятною для цензурних приписів різної, часом протилежної орієнтації. Книга розкриває і утверджує перед читачем новий, нетрадиційний образ Шевченка й водночас повертає із забуття добре ім'я автора.


Н35
Національний музей Тараса Шевченка : [альбом]
 / упоряд.: Т. Андрущенко, С. Гальченко. – К.: Мистецтво, 2002. – 224 с.: іл. – Текстівки англ., рез. англ., нім., рос., фр.

 
Альбом представляє значну частину мистецької колекції творів Тараса Шевченка, рукописи його поезій, прижиттєві видання, меморіальні речі, що зберігаються в Національному музеї Тараса Шевченка.
Це неоціненна спадщина генія, постать і творчість якого сфокусувала в собі буття українського народу на всі часи. Репродукції художніх творів супроводжуються науковими коментарями.


Я94
Яцюк В. М. "Не забудьте пом'янути"...: Шевченківська листівка як пам'ятка історії та культури, 1890-1940
 / В. М. Яцюк. – К. : Криниця, 2004. – 488 с.: іл. – Текст укр., англ. – (Не забудьте пом'янути) 
У щедро ілюстрованому виданні вперше на рівні монографічного дослідження висвітлюється історія з'яви старих шевченківських поштових карток і тлумачиться їхній зміст. Розмаїття листівок розглядається в літературно-художньому контексті як оригінальний і досі маловивчений шар української історії та культури. У дослідженні багато місця відведено питанням класифікації, встановлення авторства, часу й місця друку цих промовистих мініатюрних пам'яток, значена частина з яких публікується вперше. За кількістю зібраного філокартичного матеріалу, присвяченого одній історичній постаті, грунтовністю його опрацювання монографія не має аналогів. Розрахована на науковців, митців, музейників, колекціонерів, а також усіх, хто цікавиться історією та культурою України.


8У1.3
Т19
Шевченко Тарас. "Я так її, я так люблю..." : вибрані вірші та поеми
 / упоряд. і прим. М. М. Павлюка ; вст. ст. М. Г. Жулинського. – К. : Либідь, 2004. – 704 с.; іл. 

 

 Монографія присвячена питанням взаємозв'язку поетичної і мистецької творчості поета, художника, мислителя Т. Г. Шевченка. Висваітлюється доля його поетичної та мистецької спадщини, простежується історія їх дослідження. Аналізуються однойменні поетичні та малярські твори Шевченка.


Використані джерела з періодичних видань: 

1.                       Бакуменко, Л. Г. Масштабна шевченкіана / О. Д. Бакуменко // Бібліотечна планета. – 2013. – № 2. – С. 6-7

2.                       Вічне і живе Шевченкове слово : [підготовка до 200-річчя від дня народження Кобзаря] // Розкажіть онуку. – 2013. – Лютий (№ 3-4). – С. 93-99.

3.                       Дробот, Н. В. Шевченко і пісня : [урок] / Н. В. Дробот // Все для вчителя. – 2013. – Листопад (№ 11). – С. 79.

4.                       Зарівчак, Роксолана. Сприйняття творчості та особистості Тараса Шевченка в Канаді / Р. Зарівчак // Всесвіт. – 2013. – № 3-4. – С. 218-225. ; № 5-6. – С. 232-237

5.                       Кожолянко, Г. К. Тарас Шевченко та українська етнографія середини XIX століття / Г. К. Кожолянко // Народна творчість та етнологія. – 2013. – № 5. – С. 7-16

6.                       Людина і час у живописі Тараса Шевченка : [репродукції картин] // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2013. – № 6. – С. Вкладка

7.                       Маншина, А. І. Тарас Шевченко і Поділля : усний журнал / А. І. Маншина // Українська література в загальноосвітній школі. – 2013. – № 6. – С. 12-13

8.                       Околітенко, Н. Іван Сошенко: предтеча нашого генія : до 175-річчя від дня викупу Тараса Шевченка з кріпацтва / Н. Околітенко // День. – 2013. – 26-27 квітня (№ 77-78). – С. 8.

9.                       Олійник, А. Стежками великого Кобзаря. Дитинство та юність Тараса Шевченка : українська література : 6 клас / Алла Олійник // Українська мова й література у сучасній школі. – 2013. – № 10. – С. 55-57

10.                   Орел, Л. Ідемо за Шевченком / Л. Орел, Л. Стогнота // Українське слово. – 2013. – 18-24 грудня (№ 51). – С. 12-13.

11.                   Парфенюк, О. М. Шевченка світ - сплетіння ліній / О. М. Парфенюк, І. В. Якобчук // Українська література в загальноосвітній школі. – 2013. – № 2. – С. 15-18

12.                   Печеринська, О. Тарас Шевченко і Біблія. Давидові псалми : нестандартний урок у 9-му класі (ток-шоу) / О. Печеринська // Українська мова та література. – 2013. – Лютий (№ 3). – С. 12-17.

13.                   Сидоренко, Л. Літературна вікторина за біографією Т. Шевченка : Шевченківським святам присвячується / Л. Сидоренко // Відкритий урок: розробки, технології, досвід. – 2013. – № 3. – С. 78-81

14.                 Сисоєва, Н. П. Два друга: М. Щепкін і Т. Шевченко / Н. П. Сисоєва, В. М. Красножон // Шкільна бібліотека. – 2013. – № 21/22. – С. 90

       15.                   Тарас Шевченко : до 200-річчя Кобзаря : шевченківський календар // Шкільна бібліотека. – 2013. – № 3/4. – С. 9-11


Використані джерела з Інтернету: 

1.    Національний музей Тараса Шевченка. – Режим доступу: http://museumshevchenko.org.ua/page.php?id=4

2.  Энциклопедия жизни и творчества Тараса Шевченко. – Режим доступа: http://www.t-shevchenko.name/ru/Painting/PicturesqueUkraine.html

3.    Сайт Національного заповідника «Батьківщина Тараса Шевченка». – Режим доступу: http://www.batjkivshhyna-tarasa.com.ua/

4.     Тарас Шевченко в художній літературі. – Режим доступу: http://www.ukrlit.vn.ua/article1/1488.html

5.  Вшанування пам'яті Тараса Шевченка. – Режим доступу: http://uk.wikipedia.org/wiki//Вшанування_пам'яті_Тараса_Шевченка

       6.   Мистецька спадщина Тараса Шевченка. – Режим доступу: http://visnyk.hoippo.km.ua/shevchenko/458-mistecka-spadschina-tg-shevchenka.html